Rys historyczny Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu
Inicjatorem reaktywowania Bractwa Kurkowego w Śmiglu był powojenny jego członek – Bronisław Krupa. Wystąpił z tą propozycją na zebraniu Cechu Rzemiosł Różnych 29.IX.1991 r., które odbyło się w Domu Rzemiosła. Nie pozostała ona bez echa i na początku października zawiązała się grupa inicjatywna. Przygotowano projekt statutu nawiązujący do przedwojennego i zwołano zebranie założycielskie, które odbyło się 11 listopada. Uchwalono statut oraz dokonano wyboru członków Komitetu Założycielskiego.Program działania był następujący: zarejestrowanie bractwa, wszczęcie działań w celu uzyskania własnej siedziby, wyjaśnienie własności byłej strzelnicy i strzałowni, oraz przygotowanie walnego zebrania. Postanowiono, że siedzibą Komitetu Założycielskiego i Bractwa Kurkowego będzie Dom Rzemiosła w Śmiglu. Postanowiono także wystąpić z prośbą do rodzin byłych członków bractwa o udostępnienie pamiątek, a także poczynienie starań o przejęcie od osób prywatnych sztandaru, pieczęci, akt i innych pamiątek. Postanowiono przygotować regulamin strzelecki i przekonać do idei Bractwa Kurkowego kolejne osoby.
Sąd Wojewódzki w Poznaniu 20 stycznia 1992 r. zarejestrował Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu. 15 marca 1992 r. w sali restauracji „Ameryka” odbyło się I walne zebranie, któremu przewodniczył burmistrz Jerzy Cieśla. Dokonano wyboru władz bractwa.
Przyjęto deklaracje 25 członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Na członków honorowych przyjęto braci z okresu międzywojennego. Ustalono, jak ma wyglądać mundur reprezentacyjny: zielona kurtka, czarne spodnie z żółtymi lampasami, biała koszula, zielony krawat, czarne półbuty i czarny kapelusz.
Podczas zebrania przekazanobractwu przedwojenny sztandar.
Z dawnego majątku pozostała jedynie zdewastowana kręgielnia i strzałownia, pozostałe obiekty zajmowało Centrum Kultury. Zdecydowano się, już w lutym, na odremontowanie z własnych środków i zaadaptowanie dawnej kręgielni na strzelnicę.
W kwietniu 1992 r. zarząd wystąpił do Urzędu Miasta i Gminy z pisemną prośbą o przekazanie bractwu byłej kręgielni i strzałowni. Urząd przekazał bractwu obiekty pod koniec kwietnia.
Olbrzymi zapał członków bractwa spowodował, że własnymi siłami, w ciągu miesiąca (od 27 kwietnia), wyremontowali i wyposażyli strzelnicę, uporządkowali otoczenie, wykonali betonową płytę taneczną oraz odnowili znajdującą się obok muszlę koncertową. Uroczystości związane z otwarciem strzelnicy odbyły się 6i 7 czerwca1992 r. 6 czerwca odbył się turniej strzelecki o godność króla kurkowego (zielonoświątkowego). Tego dnia wróciły do bractwa przedwojenne klejnoty: klejnot przechodni „królewski” (srebrny krzyż ze złotym łańcuchem) z zachowanymi na ogniwach datami: 1721, 1722 i 1750, klejnot „wędrowny” (srebrny krzyż, łańcuch z dziewięciu tarcz z nazwiskami zdobywców) z okresu międzywojennego, klejnot „przechodni” (srebrny krzyż na łańcuchu) ufundowany w1929 r., klejnot „Mistrza Kurkowego” (srebrny kur na łańcuchu) ufundowany w 1932 r., krzyż króla KBS (z 1928 r.), krzyż członkowski Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, puchar pamiątkowy z okazji 300-lecia zatwierdzenia Bractwa Kurkowego (z 1936 r.), puchar pamiątkowy z okazji 250-lecia potwierdzenia przywileju Bractwa Kurkowego przez króla Jana III Sobieskiego (z 1937 r.), puchar przechodni Okręgu Leszczyńskiego KBS (z 1933 r.) oraz pieczęć Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu z okresu międzywojennego. Te cenne pamiątki przechowywane były podczas okupacji i okres powojenny przez Czesława Abta, ostatniego przedwojennego prezesa bractwa, oraz jego rodzinę.
Następnego dnia, 7 czerwca, członkowie bractwa ze sztandarem przemaszerowali ulicami miasta, udając się do kościoła farnego. Po mszy świętej przemaszerowano do nowej strzelnicy, gdzie nastąpiło jej uroczyste otwarcie.
Od tego momentu rozpoczęła się systematyczna i bardzo ożywiona działalność statutowa bractwa. Prowadzona była w oparciu o programy, plany strzelań i preliminarze budżetowe. Oprócz strzelania zielonoświątkowego o tytuł króla kurkowego, odbyło się 27 czerwca strzelanie na „Św. Piotra i Pawła”. I miejsce zdobył wówczas Tadeusz Tomaszewski, II miejsce Józef Trafas, III miejsce Adam Wawrzyniak.
Na zebraniu 10 listopada 1992 r. podjęto decyzję o zaadaptowaniu starej strzałowni na strzelnicę napowietrzną. Zachowały się jej wały ziemne i bunkier dla tarczowych. Ustalono, że zakończenie prac nastąpi do maja przyszłego roku.
Prace budowlane nie przeszkodziły jednak bractwu w prowadzeniu statutowej działalności.
W ciągu kilku miesięcy 1993 r., w rezultacie wytrwałej pracy i zaangażowania braci pod kierunkiem Symforiana Larka, powstała nowoczesna 50-metrowa strzelnica z zadaszonymi sześcioma stanowiskami wraz z urządzeniami do opuszczania tarcz.
Oficjalne otwarcie strzelnicy napowietrznej połączono z odbywającym się w Śmiglu, w dniach 15-16maja1993 r., II Zjazdem Delegatów Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Wzięło w nich udział 151 braci z całego kraju wraz z prezesem Zjednoczenia KBS RP doktorem Tadeuszem Jakubiakiem. Podczas uroczystej mszy świętej polowej, na placu przy strzelnicy, wręczono bractwu śmigielskiemu nowy sztandar, ufundowany przez radnych gminy.
Obfitujący w wiele radosnych wydarzeń rok 1993 przyniósł też tragiczną wiadomość. 15 października zmarł Eugeniusz Ziegler – pierwszy król kurkowy reaktywowanego bractwa. Odszedł człowiek prawy, cieszący się szacunkiem społecznym, koleżeński i bardzo zaangażowany w działalność bractwa. Jego pogrzeb odbył się 19 października, na cmentarzu parafialnym w Śmiglu, z udziałem kilkunastu pocztów sztandarowych, w tym ośmiu brackich.
WVII Kongresie Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, który odbywał się w Kórniku od 30 września 1 października 1994 r., reprezentowane było też bractwo śmigielskie.Na kongresie podjęto uchwałę o organizacji okręgów Zjednoczenia.
Zarząd Zjednoczenia KBS RP, realizując postanowienia Kongresu Zjednoczenia, który odbył się w październiku 1994 r., zatwierdził 25 marca1995 r. siedzibę Okręgu Leszczyńskiego w Śmiglu. W jego skład weszły następujące bractwa: Borek Wlkp., Kościan, Pogorzela, Rawicz, Śmigiel, Włoszkowice i Wojciechowo. Na zebraniu inauguracyjnym, 7 kwietnia, wybrano Zarząd Okręgu, w którego skład weszli także bracia z KBS Śmigiel: Jan Chomski – jako prezes, Zdzisław Ziegler jako sekretarz, a Tadeusz Tomaszewski został sekretarzem Komisji Rewizyjnej.
Na posiedzeniu zarządu KBS Śmigiel 2.VII.1995 r. omawiano także sprawy organizacyjne związane z pierwszym strzelaniem o tytuł „Króla Okręgu Leszczyńskiego”. Odbyłosię ono 9 lipca. Uczestniczyło w nim 87 braci.
10 maja 1996 r. odbyły się obchody „360-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu 1636-1996”.
28 lipca1996 r. r. oddano do użytku budynek przy ul. Północnej, wyremontowany siłami członków KBS i Cechu Rzemiosł Różnych, na wspólną siedzibę. Z tej okazji odbyła się duża uroczystość, połączona z okolicznościowym strzelaniem.
W listopadzie 1996 r. zorganizowano w Śmiglu IV Jesienny Wojewódzki Turniej Strzelecki. Po raz pierwszy strzelano o „Puchar Przechodni KBS Okręgu Leszczyńskiego”.
W dniach od 12 do 13 czerwca 1997 r. odbył się w Krakowie VIII Kongres Zjednoczonych Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Jan Chomski ponownie został wybrany na skarbnika, Zdzisława Zieglera wybrano do komisji rewizyjnej.
W 1998 r. dokonano zmiany siedziby Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu, przenosząc ją z ul. T. Kościuszki nr 20 na ul. Północną nr 8.
14 marca 1998 r. obchodzono szóstą rocznicęreaktywowania bractwa i 540-lecie (1458 r.) założenia Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu. W tym momencie pragnę zwrócić uwagę na fakt, że dwa lata wcześniej, 11 maja 1996 r., obchodzono 360-lecie, widać więc wyraźnie, że bractwo śmigielskie zdecydowało się wrócić do historycznych początków swego istnienia. Jest to jak najbardziej słuszne, bowiem rok 1636 należy traktować jako reaktywowanie działalności Bractwa Strzeleckiego, co dość wyraźnie wynika z treści dokumentu wystawionego przez Przecława Leszczyńskiego.
Podczas strzelania królewskiego braci i sióstr 15 maja 1998 r. zaprezentowano po raz pierwszy armatkę bracką -„wiwatówkę”, wykonaną wcałości przez braci kurkowych.
Pod koniec marca 1999 r. synowie braci kurkowych zwrócili się z prośbą do władz KBS w Śmiglu o zgodę na utworzenie przy nim MłodzieżowegoKołaStrzeleckiego.
29 kwietnia 2000 r. w Śmiglu poświęcono sztandar Kurkowych Bractw Strzeleckich Okręgu Leszczyńskiego.
Przeniesiono siedzibę bractwa na ul. T. Kościuszki nr 20. 3 grudnia 2000 r. dokonano rozgraniczenia mienia w budynku przy ul. Północnej pomiędzy Kurkowym Bractwem Strzeleckim, a Cechem Rzemiosł Różnych. Postanowiono wydzierżawić pomieszczenia brackie w celu utworzenia ogólnodostępnej kawiarenki internetowej.
Obchody 15-lecia odbyły się 22 kwietnia 2007 r. W 2007 r. w bractwie śmigielskim rozpoczęła działalność „Rota Czarnoprochowa”.
W roku 2010 obchodzono 610 rocznicę nadania praw miejskich Śmigla. Do organizacji obchodów włączyło się również Bractwo Kurkowe, które opracowało projekt pt. VI wieków pracy i tradycji – Bracki Festyn Historyczny. Projekt ten został wysoko oceniony przez samorząd województwa i zdobył jedną z głównych nagród w konkursie „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”.
Rok 2011 został poświęcony na odnowienie obiektów bractwa i przygotowanie do obchodów 20-lecia reaktywowania działalności Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Śmiglu.
Oprócz krzewienia tych dawnych idei, uczestniczy także aktywnie w działalności Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP oraz Europejskiej Federacji Historycznych Bractw Strzeleckich, budując wspólne fundamenty europejskiego domu oparte na poszanowaniu tradycji i umiłowaniu Ojczyzny.
Rys, na podstawie monografii Eugeniusza Śliwińskiego Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu 1458 – 2011, wynotował T.D.